Długo czekałem na ten moment…

Rozmowa z dzieckiem komunijnym

2021-05-08

 

KRYSTYNA KAJDAN: - Dawid, czy możesz się chociaż w krótki sposób przedstawić?

DAWID MIEMCZYK: - Jestem uczniem klasy III B Szkoły Podstawowej nr 65 im. Gustawa Morcinka na Ptasim Osiedlu. Na tym osiedlu także mieszkam w jednym domu razem z rodzicami i braćmi oraz dziadkami.

Cieszysz się, że już mogłeś przystąpić do I Komunii świętej?

Tak, i to bardzo! Długo czekałem na ten moment, aby w sobotę 8 maja br. przystąpić do I Komunii Świętej w specjalnie dla mnie uszytym białym ubranku. Jestem najstarszy z braci, więc to była pierwsza taka uroczystość w naszej rodzinie.

Tegoroczny maj obfituje u was w wiele radosnych wydarzeń…

Tak, już wkrótce - w tak zwanym „białym tygodniu” - 11 maja będę obchodził 10. rocznicę moich urodzin. Cieszę się najbardziej z tego, że w dniu urodzin będę mógł także przystąpić do Komunii świętej. W tym roku Pan Jezus będzie moim najpiękniejszym prezentem i najważniejszym urodzinowym Gościem. Do tej pory, gdy mama szła do Komunii świętej i brała mnie ze sobą, to mogłem od księdza dostać tylko „krzyżyk” na czole jako znak błogosławieństwa. Moja mama i młodszy brat Karol urodzili się także w maju, więc okazji do świętowania mamy sporo.

Kto przygotowywał Ciebie i pozostałych uczniów ze Szkoły nr 65 do Pierwszej Komunii Świętej?

Naszym katechetą jest ks. Tomasz Klikowicz i to głównie On nas przygotowywał. Bardzo polubiłem Księdza Tomka, bo starał się nas dobrze wszystkiego nauczyć. Należą Mu się wielkie podziękowania! Moi rodzice z nim na bieżąco współpracowali, bo pomagali mi opanować pamięciowo zadane modlitwy i regułki. Ks. Tomek pisał im wszystko w dzienniku elektronicznym. Dużo też ze mną pracowała babcia Ewa. Razem uczyliśmy się modlitwy przed Komunią świętą i po Komunii świętej. Na prośbę Księdza mama pokazała mi jak wygląda w naszym kościele konfesjonał.

Od roku żyjemy w wyjątkowo trudnym czasie pandemii, jak więc wyglądały wasze lekcje katechezy?

Większość lekcji z wszystkich przedmiotów szkolnych, odbywało się w sposób zdalny przez komputer na tak zwanym Timsie. Ks. Tomek prowadził z nami lekcje w każdy poniedziałek.

Nie miałeś problemów z opanowaniem takiej komputerowej nauki?

Nie, doskonale sobie radzę z komputerem, ale wolę lekcje na żywo w szkole. Dobrze, że do nich teraz w maju wróciliśmy. Miło spotkać się z kolegami i nauczycielami.

Jaką modlitwę i którą formułkę najbardziej polubiłeś?

Bardzo podoba mi się modlitwa Zdrowaś Maryjo. A jeśli chodzi o formułkę, to mocno starałem się przyswoić sobie formułkę spowiedzi, bo zależało mi, aby się dobrze wyspowiadać i przygotować serce na spotkanie z Panem Jezusem. Gdy ks. Tomek nas odpytywał z tej regułki to dostałem od niego aż 6 punktów! Chciałbym jeszcze dodać, że moi bracia także uczestniczyli w tych przygotowaniach do I Komunii świętej, bo wieczorem razem modliliśmy się, prosząc Boga między innymi o zaprzestanie pandemii. Marek – mój najmłodszy brat najlepiej z nas wszystkich opanował modlitwę Ojcze nasz.

Dawid, pozwól, że na koniec naszej rozmowy przypomnę życzenia, które dla dzieci pierwszokomunijnych napisał tydzień temu ks. proboszcz Tomasz Jaklewicz: Życzę Wam w imieniu całej naszej parafii, aby ta Pierwsza Komunia była dla Was początkiem wielkiej przyjaźni z Jezusem. Pokochajcie Jezusa, bo On kocha Was jak nikt inny. Pamiętajcie o Nim każdego dnia! Niech Wasza Komunia, czyli wspólnota z Jezusem nigdy się nie skończy!

W imieniu kolegów i koleżanek bardzo dziękuję. Cieszę się, że mogłem być ich reprezentantem na łamach naszej parafialnej gazetki.

Gazetka

Polecane

Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi

ul. Przyklinga 12, 40-551 Katowice-Brynów tel. 32 251 86 60

brynow.jm@katowicka.pl

Numer konta parafialnego: 71 1050 1214 1000 0090 3186 9135.