Czy Pan Jezus jest smaczny?

Wczesna Komunia 2021

2021-05-22

Siostra Daniela Sporysz – SSND: - Wczesna Komunia Święta w naszej parafii została zaplanowana na dwa dni: Tobiasz przystąpił w dniu świętej Rity – 22 maja, natomiast Gabrysia, Witek, Tosia i Ewa w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.  Dołączył do nas również Dominik, który przygotowywał się przez cały rok, a do Komunii św. przystąpił ze swoją siostrą Alicją w dniu 15 maja br. Przygotowanie do tego ważnego wydarzenia rozpoczęliśmy we wrześniu. Dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 65, spotykaliśmy się w dużej, pięknej sali – za co z serca dziękuję. A potem przyszedł czas na katechezę on-line. Dla maluchów było to duże wyzwanie widzieć się raz w tygodniu na ekranie, modlić się, odpowiadać na pytania. Czasami łączyliśmy się z Księdzem Proboszczem, a ostatnie spotkania tuż przed Komunią św. odbywały się w kościele. Zwyczaj posyłania dziecka do Wczesnej Komunii świętej jest w naszej archidiecezji powszechnie znany. To owoc działalności duszpasterskiej nieżyjącego już bpa Herberta Bednorza. Ja również jako mała dziewczynka byłam posłana przez Rodziców do Wczesnej Komunii świętej. Choć wtedy nie rozumiałam jeszcze co się dzieje, to świadomość tej chwili przyszła z czasem i pojawiła się wdzięczność do Rodziców za taką decyzję. O Wczesnej Komunii świętej bardzo ciepło wypowiadali się święci papieże – Pius X i Jan Paweł II. Sam Katechizm Kościoła Katolickiego przewiduje pierwszą Komunię świętą ok. 7 roku życia. Kiedy widzimy te małe dzieci, zastanawiamy się - czy dadzą radę, czy potrafią rozróżnić zwykły chleb od Chleba Eucharystycznego, skoro zadają pytanie: „czy Pan Jezus jest smaczny?” Poznanie nowych słów na katechezie np. przeistoczenie - czasem ich przerastało. Pomimo tego każde małe serce zmierzało powoli na spotkanie z Panem Jezusem. Dzieciom towarzyszyła radość, otwartość i ciekawość.  A zatem „Czy Pan Jezus jest smaczny?” – tak, dla Twojej duszy i Twojego ciała nie ma nic lepszego.

***

Rodzice Ewy i Tosi: - Siostry cioteczne idą do Komunii. Tak właśnie o sobie mówią - my jesteśmy siostrami. Od poczęcia Tosi i urodzenia Ewy towarzyszyła im św. Rita i nie mogło być inaczej - dzień po największym święcie ich patronki, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego - przystępują do Wczesnej Komunii świętej. Zawsze są razem. Dzieli ich tylko miesiąc i łączy wszystko. Dzięki Siostrze Danieli i Księdzu Proboszczowi mają teraz szansę na spotkanie z Żywym Jezusem. Dla całej naszej rodziny to największe święto i największy dar. Jak się przygotowywały? Czy to nie za wcześnie? Czy one coś rozumieją? Wiele osób tak komentowało naszą decyzję. Nigdy nie jest za wcześnie i za późno, żeby przyjąć do serca Jezusa. Wiara Ewy i serce Tosi są tak wielkie, że dały radę. Są bardzo szczęśliwe, że to wielkie Święto jest już tak blisko. Nie myślą o prezentach, bo tego właśnie jeszcze nie rozumieją; myślą o tym, że będą mogły już niedługo razem z całą rodziną przystępować do Komunii Świętej. Przed nimi jeszcze spowiedź i nadzieja, że teraz wyznają Jezusowi swoje grzechy i na pewno się poprawią.

***

Magdalena Sobczyk: - Przygotowania Dominika do przyjęcia Sakramentu I Komunii Świętej przebiegały w spokojny, radosny sposób. Dominik już jako 3 latek zaczął uczestniczyć w katechezach przedszkolnych, dzięki którym, przybliżał się duchowo do Boga. Na wszystko, co z wiarą jest związane dziecko jest wtedy szczególnie już otwarte. Naszym zadaniem jako rodziców jest ich odpowiednie ukierunkowanie, aby kroczyły tą prawidłową ścieżką wiary. Dzięki cotygodniowym spotkaniom katechetycznym, Dominik bardzo się rozwinął w swej wierze. Z chęcią uczestniczył na zajęciach jak i w nabożeństwach kościelnych. Nawiązał nowe przyjaźnie i sam pilnował, aby być przygotowanym do następnej katechezy. Z perspektywy czasu uważam, że posłanie syna do Wczesnej Komunii Świętej jako 6 latka było w naszym przypadku najlepszym momentem, który wykorzystaliśmy w 100%, aby w ten właśnie sposób przybliżyć Go do Boga i wskazać mu nową ścieżkę życia w miłości, tej duchowej jak i rodzinnej.

***

Anna Międzybrodzka-Miozga: - Tobiaszek jest naszym czwartym dzieckiem przystępującym do Wczesnej Komunii Świętej i jak zawsze jest to wielkie wydarzenie dla całej rodziny. Tym razem przygotowania miały miejsce w nietypowych okolicznościach (katecheza z Siostrą Danielą i spotkania z Księdzem Proboszczem odbywały się głównie on-line), ale pomimo tego z tygodnia na tydzień widzieliśmy, jak Tobiaszek otwierał swoje serce na wymiar duchowy. I robił to w taki szczery i dziecięcy sposób, jak to potrafi tylko małe dziecko. Pewnego wieczoru powiedział: „Mamusiu, ja lubię, jak mi czytasz książeczki, ale niektóre są takie nudne, nie to, co Biblia!” Innym razem, kiedy uzupełnialiśmy kwiatuszki na sercu dobrych uczynków: „Za mało tych kwiatuszków wkleiłaś, ja przecież cały czas robię dobre uczynki, ale dobra, nie musisz więcej przyklejać, Pan Jezus i tak mnie kocha”. Tobiaszek nigdy nie zadał pytania o prezenty, o menu na obiedzie, o te wszystkie przyziemne kwestie. Mamy z mężem wrażenie, że jedyne na co z niecierpliwością czeka, to na przyjęcie Pana Jezusa.

***

Mikołaj Walanus: - Nasze dzieci Gabrysia i Witek przygotowywały się do Wczesnej Komunii świętej przy dużym udziale nas – rodziców. Czytaliśmy im między innymi na dobranoc przypowieści biblijne, a potem je omawialiśmy. Dyskutowaliśmy z nimi o moralnych i etycznych aspektach życia, na przykład na podstawie poszczególnych przykazań. Uczyliśmy też ich jak się modlić.