Kochała św. Franciszka i różaniec

2019-11-03

Kochała św. Franciszka i różaniec

26 października br. odbył się pogrzeb śp. Marii Gruszki, naszej 95-letniej parafianki z ulicy Nasypowej. Mszę św. pogrzebową odprawił ks. Tomasz Klikowicz, który stwierdził, że w jego kapłańskim życiu rzadko widział tak wiele osób na pogrzebie. Panią Marię żegnała licznie zgromadzona rodzina, znajomi, sąsiedzi, parafianie. Wnuczka Agata zaśpiewała jej ulubioną pieśń: „Czarną Madonnę”. Pełną wdzięczności mowę pożegnalną w imieniu rodziny przeczytał p. Piotr Kurpas, były sąsiad Zmarłej.

Uczestnicy pogrzebu mogli usłyszeć między innymi: - „Jesteśmy tu, bo wszyscy mieliśmy okazję spotkać Marię Gruszkę na swojej drodze. Zaistniała w życiu każdego z nas tu obecnych, lecz z każdym inaczej. Dla dzieci – była troskliwą matką, dla wnuków i prawnuków – wspaniałą babcią czy prababcią, dla rodziny – ciocią, krewną, kuzynką – nieodmiennie kimś bliskim, zaś dla przyjaciół i znajomych – była bardzo lubianą osobą, z którą lubili spędzać czas”. Mimo woli przypomniałam sobie moment, w którym po raz pierwszy poznałam Marię Gruszkę, a właściwie to ona mnie odszukała. W 1997 roku byłam na parafialnej pielgrzymce do Włoch z naszym ówczesnym wikarym ks. Andrzejem Cuberem. Potem dzieliłam się wrażeniami z różnych świętych miejsc na łamach naszej gazetki. Gdy opisałam pobyt w Asyżu i wszystkie emocje związane z poznawaniem życia św. Franciszka i św. Klary, p. Maria postanowiła mnie odszukać i osobiście podziękować za ten numer gazetki. Okazało się, że jest wierną czytelniczką
naszego parafialnego pisemka i wielką czcicielką św. Franciszka, gdyż ten właśnie święty był patronem dnia jej urodzin - 4 października. - Ze względu na wiek i różne schorzenia nie jestem już w stanie wybrać się w tak daleką podróż do Asyżu, a dzięki Pani opisowi czułam, że także byłam z wami na tej pielgrzymce – mówiła do mnie z wielką wdzięcznością. Gorąco zachęcała mnie do dalszego pisania i jako emerytowana nauczycielka potrafiła robić to niezwykle skutecznie. I może to jej właśnie zawdzięczam wierność gazetce już ponad 20 lat. Jak ta gazetka o Asyżu była ważna dla niej, odkryłam dopiero teraz, gdy miałam okazję zajrzeć do Księgi Wspólnoty Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Brynowie. Dowiedziałam się, że Maria Gruszka wstąpiła do nowicjatu tego zakonu właśnie w 1997 roku – 5 kwietnia. Mieszkała naprzeciwko naszej świątyni i bardzo kochała Eucharystię. Codziennie bywała na mszy św. i na bieżąco żyła tym, co dzieje się w naszej parafii. Należała także do Żywego Różańca Świętego oraz udzielała się w parafialnym Zespole Charytatywnym.

Jako nauczycielka i prawdziwy pedagog z powołania wychowała całe pokolenia uczniów, ale przede wszystkim własne dzieci: Andrzeja, Agnieszkę, Jerzego i Mirosławę. Zaszczepiła im chęć do nauki, umożliwiła zdobycie wykształcenia, uczyła szacunku do ludzi i do obowiązków oraz tego, że najważniejsza jest rodzina. Później całą miłość przelała na wnuki: Basię, Olę, Kasię, Agatę, Adama i Pawła oraz prawnuki: Maję, Maćka, Asię, Krzysia, Zosię i Martynkę. Ze swoim mężem Marianem przeżyła wspólnie ponad 50 lat, aż do jego śmierci w 2000 roku. Stworzyli razem ciepły dom, w którym każdy dobrze się czuł. Odeszła do Pana po kilkuletniej chorobie i troskliwej opiece
najbliższych. Kochała św. Franciszka i różaniec. I tu mała ciekawostka: urodziła się i zmarła w miesiącu październiku. Dojrzała do nieba po 18 latach od złożenia profesji wieczystej, a było to 14 stycznia 2001 roku. Pozostanie we wdzięcznej pamięci i modlitwie wielu osób oraz na okładce jubileuszowej publikacji o parafii napisanej z okazji 50. rocznicy poświęcenia naszego kościoła przez Michała Lubinę. Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a Światłość wiekuista niechaj jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Krystyna Kajdan