Rozmowa z naszym rekolekcjonistą

To, czy rekolekcje będą owocne, nie zależy tylko od tego, czy ksiądz będzie mówił ciekawie. Bardzo duże znaczenie ma to, czy otworzymy się na słowo Boże - mówi ks. Antoni Bartoszek

2019-03-09

Niech umacnia się nasza wiara, nadzieja i miłość!

KRYSTYNA KAJDAN: – Witamy Księdza Profesora bardzo serdecznie w naszej parafii. Święcenia kapłańskie przyjmował Ksiądz między innymi razem z naszym Księdzem Proboszczem i śp. ks. Markiem Targielem, który u nas był wikariuszem. Zgadza się?
KS. DR HAB. PROF. UŚ ANTONI BARTOSZEK: - Z sentymentem wspominam czas studiów i pobyt w seminarium. Rzeczywiście na moim roczniku był zarówno ks. Tomek, Wasz proboszcz i śp. ks. Marek, Wasz wikary sprzed lat. W tym roku mija 27 lat od naszych święceń.
-Czy może nam Ksiądz zdradzić jak brzmi wybrane przez Księdza hasło na obrazku prymicyjnym?

- Na obrazku prymicyjnym zapisałem zdanie z Ewangelii wg św. Jana: „Potrzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał”. To słowa Jana Chrzciciela o Panu Jezusie. Chodziło mi o to, by swoim życiem i posługą kapłańską głosić Jezusa, wskazywać na Niego. A nie zasłaniać Go swoją osobą. Różnie oczywiście wyglądała przez lata realizacja tych ewangelicznych słów. Ale teraz po latach uważam, że to był bardzo dobry wybór. I dziś ponownie wybrałbym tę samą myśl.
- Dlaczego w okresie Wielkiego Postu powinniśmy zarezerwować sobie czas na rekolekcje?
- Każdy chrześcijanin powinien znaleźć jakiś czas w swoim życiu tylko dla Pana Jezusa. W ciągu dnia jest to osobista modlitwa, w ciągu tygodnia - niedzielna Msza św., a w ciągu całego roku są to właśnie rekolekcje. Niektórzy na rekolekcje wyjeżdżają w jakieś miejsca odosobnienia: do domów zakonnych, do domów rekolekcyjnych. Niektórzy rekolekcje spędzają... w lesie. Takie rekolekcje prowadziłem w ostatnie lato dla czterdziestu bezdomnych, podopiecznych misjonarek miłości. Siostry co roku organizują takie rekolekcje. Mieszkaliśmy dosłownie w lesie, tzn. w skromnym domu w lesie. Sześć dni. To był piękny czas. Także dla mnie. Można doroczne rekolekcje przeżyć w parafii. Najczęściej są one organizowane właśnie w Wielkim Poście. Ten liturgiczny czas nawiązuje do 40 dniowego pobytu Jezusa na pustyni. Nasz Pan w tym czasie modlił się, pościł i w ten sposób przygotowywał się do publicznej działalności. Rekolekcje jako czas modlitwy i słuchania słowa Bożego nie są ucieczką od życia i jego spraw. Dzięki pogłębieniu naszej więzi z Panem łatwiej nam będzie realizować zadania rodzinne, zawodowe i społeczne. Warto zatem zatrzymać się. Nie trzeba jechać do lasu...
- Przybywa Ksiądz do naszej parafii, aby poprowadzić właśnie rekolekcje; jaka będzie ich myśl przewodnia? I dlaczego?
- W rozmowie z Waszym Księdzem Proboszczem doszliśmy do przekonania, że warto mówić o sprawach podstawowych. Więc wybrałem temat o wierze, nadziei i miłości w naszym życiu. Te trzy podstawowe dary otrzymaliśmy zaczątkowo w sakramencie chrztu św. Jesteśmy wezwani do tego, by rozwijać je w swoim życiu. Wiara, nadzieja i miłość to fundament, a zarazem kierunek naszego życia. Każda zatem konferencja rekolekcyjna będzie albo o wierze, albo o nadziei, albo o miłości. Przecież tego potrzebujemy najbardziej: umocnienia naszej wiary, gdy wokół nas tyle niewiary, rozbudzenia nadziei, szczególnie, gdy nam ciężko, gdy dotykają nas cierpienia i trudności oraz rozpalenia naszej miłości, gdy wokół nas tyle egoizmu, indywidualizmu oraz agresji.
- Jak najlepiej otworzyć się na działanie Ducha Świętego? Ma Ksiądz jakąś receptę dla nas?
- To, czy rekolekcje będą owocne, nie zależy tylko od tego, czy ksiądz będzie mówił ciekawie. Bardzo duże znaczenie ma to, czy otworzymy się na słowo Boże: na to słowo, które popłynie do nas podczas nauk rekolekcyjnych, ale i na to słowo, które usłyszymy w ciszy naszych serc podczas osobistej modlitwy. Dlatego od poniedziałku do środy w czasie rekolekcji będzie trwała w kościele adoracja Najświętszego Sakramentu. Coraz więcej ludzi szuka takich chwil i miejsc wyciszenia. Zapraszam już dziś na te adoracje. Tam w ciszy Pan będzie działał w naszych sercach i przemieniał je. Tam będzie umacniała się nasza wiara, nadzieja i miłość. To nasze wyciszenie przyniesie wiele trwałych owoców w naszym życiu.

- Na zakończenie naszej rozmowy życzę Księdzu obfitych darów Ducha Świętego oraz miłego pobytu na Brynowie. Postaramy się otworzyć nasze serca i dobrze przygotować się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
- Dziękuję za rozmowę i ciepłe przyjęcie.