Odpusty. Jak to działa?

Co roku o tej porze słyszymy o możliwości ofiarowania odpustu za zmarłych. Czym są odpusty? Jak je uzyskać?

2019-11-03

Odpusty. Jak to działa?

Odpust jest to darowanie kary doczesnej za grzechy zgładzone już co do winy. Kara doczesna to skutki grzechu, które zostają w człowieku nawet po sakramentalnym rozgrzeszeniu. To jest trochę tak jak z palaczem, który rzucił już palenie, ale odczuwa jeszcze długo skutki nałogu, ma np. zniszczone płuca. Grzesznik potrzebuje nie tylko przebaczenia, ale także pokuty. A pokuta to właśnie proces uwalniania się z negatywnych konsekwencji grzechu. Dawne praktyki pokutne Kościoła były bardzo konkretne i surowe. Dziś zatraciliśmy w dużej mierze poczucie konieczności pokuty. Czyściec to stan pośmiertnego oczyszczenia grzesznika, który dostał już „bilet” do nieba, czyli jest w stanie łaski, ale musi się przygotować na spotkanie z Bogiem. Musi pokonać w sobie skutki popełnionych grzechów, wydoskonalić się w miłości.

Odpust jest, że tak powiem, pewnym rodzajem „promocji”. Kościół oferuje skrócenie czasu pokuty. Odpust ma strukturę modlitwy wstawienniczej. Kościół wstawia się za grzesznikiem u Boga Ojca. Prosi o zmniejszenie lub przekreślenie konsekwencji grzechu (kar doczesnych). Odpust przyśpiesza rekonwalescencję grzesznika. Dotyczy to także czyśćca jako stanu pośmiertnej pokuty. Dlatego odpusty możemy zyskiwać także za dusze w czyśćcu. Aby zyskać odpust, trzeba spełnić określony uczynek np. nawiedzić cmentarz i pomodlić się za zmarłych. Ponadto warunkiem odpustu jest modlitwa Ojcze nasz i Wierzę, modlitwa w intencjach papieskich, przyjęcie Komunii świętej oraz zachowanie wolności od przywiązania do grzechu. Decydujące jest wewnętrzne nastawienie, czyli postawa nawrócenia, wiara w Boże miłosierdzie oraz w Kościół jako wspólnotę zbawienia.

Ks. Tomasz Jaklewicz