Ostatnia prosta

Przed nami ostatnie dni Wielkiego Postu.

2019-04-07

Ostatnia prosta

Przed nami ostatnie dni Wielkiego Postu. Kto zaspał, ten ma jeszcze szansę, by się obudzić. Nadchodzi czas Triduum Męki i Zmartwychwstania, trzy najważniejsze dni w Roku Liturgicznym. Nastawmy nasze serca na ten święty czas, aby przeżyć go godnie i owocnie!

Począwszy od dzisiejszej niedzieli aż do Liturgii Wielkiego Piątku zasłaniamy w kościołach krzyże. Ten zwyczaj różnie się tłumaczy. Niektórzy wyjaśniają, że Jezus ukrył swoje bóstwo w czasie męki. Inne objaśnienie: chodzi o podkreślenie wyniszczenia Chrystusa i o to, aby obraz Ukrzyżowanego mocniej zapadł w ludzkich sercach. Inna interpretacja: zasłona jest symbolem żalu i pokuty, jakim grzesznik powinien się oddać, aby wolno mu było znowu podnieść oczy na Boski majestat. Każde z tych wyjaśnień ma sens. Ja osobiście powiązałbym zasłonięcie krzyża z jego odsłonięciem podczas Liturgii Wielkiego Piątku.

Liturgia ta ma w sobie coś z dramatu. Chcemy w te ostatnie dni postu mocniej wniknąć w tajemnicę męki Jezusa. Nie patrzymy na krzyż oczyma ciała, ale duszy. Zamykamy oczy, wchodzimy w głąb misterium. Otworzymy je dopiero w Wielki Piątek, aby adorować krzyż. By niejako na nowo go odkryć, by zajaśniał nam jako znak zwycięstwa miłości nad nienawiścią.

Kto jeszcze nie był na Drodze Krzyżowej czy Gorzkich Żalach ma ostatnią szansę. Wybierzmy się też, kto może, na Drogę Krzyżową ulicami Katowic w piątek 12 kwietnia. Powalczmy w te dni o więcej skupienia, ciszy, zadumy. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatnią chwilę. Świąteczne porządki i zakupy są ważne, ale nie mogą przesłonić najważniejszego. Przejmująca jest skarga Jezusa pod adresem uczniów w Ogrodzie Oliwnym: „Jednej godziny nie mogliście czuwać ze Mną?”.

Pamiętajmy, że święta nie zaczynają się dopiero w Wielkanoc. Do istoty nadchodzących świąt należy przejście (pascha) od Krzyża do Zmartwychwstania. Triduum Paschalne zaczyna się wieczorem w Wielki Czwartek i trwa do Niedzieli Zmartwychwstania (liturgicznie do nieszporów). Warto powalczyć o to, aby wielkie porządki czy zakupy zakończyć do wieczora w czwartek. Zarezerwujmy czas na wieczorną liturgię w Wielki Czwartek i Piątek, a zwłaszcza na Mszę Rezurekcyjną w Wielką Noc (Wielka Sobota o godz. 20). Sługa Boży ks. Blachnicki mawiał, że sprawdzianem „jakości” życia parafialnego jest Triduum Paschalne. Zróbmy wszystko, co w naszej mocy, aby to były prawdziwie wielkie dni. Dla nas osobiście i dla naszej wspólnoty parafialnej.

Ks. Tomasz Jaklewicz, proboszcz