Księże Andrzeju, pamiętamy!

Na okładce

2021-04-10

Dokładnie 3 lata temu - 25 kwietnia 2018 roku - Pan Bóg powołał do Siebie proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Chorzowie - Batorym śp. ks. Andrzeja Cubera. Odszedł po ciężkiej chorobie nowotworowej w 30. roku kapłaństwa i 57. roku życia. Doskonale Go pamiętamy, gdyż w latach 1995-2001 był w naszej parafii wikariuszem. Jako jedyny ze wszystkich dotychczasowych wikariuszy posługiwał w Brynowie aż 6 lat. Razem z ks. prob. Eugeniuszem Krasoniem i ks. Markiem Targielem stanowili piękne duszpasterskie trio, które promieniowało na zewnątrz jednością, radością i zaangażowaniem.

Ks. Andrzej Cuber miał wyjątkowy charyzmat do pracy z młodzieżą, z którą przygotowywał m.in. niezwykłe spektakle wystawiane w naszym kościele, a w jubileuszowym roku 2000 pojechał z brynowską młodzieżą do Rzymu na Światowe Dni Młodzieży i spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Jako katecheta jednoczył wokół siebie brynowskich nauczycieli i organizował dla nich zagraniczne pielgrzymki (Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia), które starannie przygotowywał. W cokolwiek się angażował - robił to na 100%. To on właśnie zainicjował w naszej parafii, a potem otaczał duchową opieką grupę lektorów Słowa Bożego, tzw. „czytaczy”. Przyjaźnie wówczas zawiązane trwają do dziś.

Gdy w 2006 roku ks. Andrzej został proboszczem w Chorzowie Batorym wszystkie swe talenty duszpasterskie i organizacyjne oddał parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Można powiedzieć, że Jezusowemu Sercu oddał swe kapłańskie serce. Wierzę, że Bóg powołał go do Siebie w najlepszym momencie jego drogi do świętości. Zostawił parafię w pełnym rozkwicie pod każdym względem, a parafianie zasypali jego grób i konfesjonał setkami białych róż. Dzisiejsza Niedziela Dobrego Pasterza jest wspaniałą okazją, by przypomnieć tego niezwykłego Duszpasterza i ogarnąć Go wdzięczną modlitwą. Nie zapominajmy także w modlitwie o naszych obecnych Duszpasterzach i prośmy Boga o nowe powołania z naszej parafii.

Krystyna Kajdan