Patriotyzm i chrześcijaństwo

Jest jakiś niezwykły związek między miłością do ojczyzny i chrześcijańską wiarą. W przededniu Święta Niepodległości kilka myśli z felietonu ks. prof. Jerzego Szymika sprzed lat:

2019-11-09

Patriotyzm i chrześcijaństwo

„Chrześcijaństwo jest zawsze wcielone – jak jego mistrz, Jezus Chrystus. Nie ma innego. Jezus nie był człowiekiem znikąd, człowiekiem «jako takim». Był Żydem z Betlejem i Nazaretu. Dlatego chrześcijaństwo nigdy nie jest abstrakcyjne, ale inkarnowane: w żywego człowieka, w tę a nie inną rodzinę, w konkretną ziemię, w naród. A prawdziwie się wcielając, prawdziwie wyzwala: z egotyzmu, ksenofobii, rasizmu, nacjonalizmu. Nigdy nie prowadzi jednak w stronę internacjonalizmu (pseudowięzi za cenę wykorzenienia i klasowych nienawiści), lecz w stronę braterstwa. Hymnem chrześcijaństwa nie jest Międzynarodówka, lecz Te Deum laudamus. Jesteśmy wszyscy braćmi nie dzięki „wyzwolicielom”, takim jak Lenin, Hitler, Napoleon czy Robespierre, ale ponieważ mamy Ojca w niebie. Internacjonalizm ma innych rodziców: matkami są mu rewolucje, ojcami – ideolodzy. Dlatego patriotyzm i chrześcijaństwo są krewne. W obu chodzi o miłość”. „Decydująca dla Polski i dla patriotyzmu jest ich więź z Kościołem. Ten związek nawraca, oczyszcza, chroni. I nie jest to teza skierowana przeciwko polskim protestantom, prawosławnym, agnostykom czy ateistom. Wręcz przeciwnie: Kościół – jeden, powszechny, apostolski i święty – jest po stronie wszystkich i dla wszystkich. Ostatecznie i najgłębiej”. „I jeszcze: «Chesterton napisał, że zakochał się w Polakach, nie znając ich wcale, ale poznawszy ich wrogów. Albowiem, jak twierdził, ilekroć spotykał człowieka nikczemnego, małego i nienawidzącego wyższych wartości, zawsze wygłaszał on namiętne filipiki przeciwko Polakom i ich odwiecznemu awanturnictwu. Ta szczególna pochwała bezstronnego Anglika warta jest, by przypomnieć ją sobie w chwilach zwątpienia» (R. Ziemkiewicz). A tych nie brakuje”.