Wizytacja tuż tuż

Wizytacja, czyli święto parafii

2020-01-26

W Encyklopedii Katolickiej znalazłem piękne zdanie, że wizytacja biskupa ma dla parafii charakter święta. Tego się trzymajmy!

Kochani Parafianie! Biskupa Adama Wodarczyka gościliśmy w naszej parafii kilka razy w ostatnim czasie. Był przy mojej instalacji jako proboszcza, udzielał w zeszłym roku bierzmowania, odprawiał sumę podczas tegorocznego odpustu ku czci Imienia Jezus. Jego kolejne przybycie będzie miało wyjątkowy charakter. Będzie to wizytacja, która zgodnie z prawem kościelnym powinna odbywać się w każdej parafii co 5 lat. Jej celem jest lepsze poznanie parafii przez biskupa, wysłuchanie duszpasterzy i wiernych, przekazanie nam uwag i wskazówek na dalszą pracę duszpasterską. Biskup Adam będzie naszym gościem 14 i 15 marca. Zapraszam Was Wszystkich na uroczyste powitanie w naszym kościele w sobotę o godzinie 15.00, po którym odbędzie się Msza święta z udzielaniem sakramentu bierzmowania. Będziemy modlić się nie tylko za 29 młodych ludzi, którzy przyjmą sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Chcemy w tej Eucharystii przyzywać Ducha Świętego dla całej naszej wspólnoty parafialnej. Dlatego, gorąco proszę Was wszystkich kochających nasz kościół i utożsamiających się z naszą parafią, bądźmy razem na tej Mszy świętej wokół naszego pasterza! Wcześniej w sobotę odbędą się spotkania z Radą Duszpasterską i parafialnymi grupami. W niedzielę Biskup Adam będzie głosił Słowo Boże na Mszach o 9, 10.30 i na sumie o 12.00. Niech to będzie nasze wspólne parafialne święto!

Zakończę przypomnieniem: spotykamy się 14 marca o godz. 15.00. Liczę na Was!

ks. Tomasz Jaklewicz
Wasz proboszcz

Już wkrótce powitamy w naszej parafii Księdza Biskupa Adama Wodarczyka

Już za kilka dni naszą wspólnotę parafialną czeka bardzo ważne wydarzenie przewidziane prawem Kościoła – wizytacja kanoniczna. W naszej parafii taka wizytacja miała ostatnio miejsce miejsce w 2011 roku. Gościliśmy wówczas ks. biskupa Józefa Kupnego.  Obecnie naszą parafię będzie wizytował ks. bp Adam Wodarczyk – biskup pomocniczy i wikariusz generalny archidiecezji katowickiej.

Wizytacja biskupa w parafii jest przede wszystkim czynnością apostolską, pasterską. W latach mojej wczesnej młodości mieszkałam w okolicy Wadowic i miałam okazję przeżywać wizytację księdza arcybiskupa Karola Wojtyły – ówczesnego metropolity krakowskiego. W mojej pamięci pozostała Jego wyjątkowa serdeczność i zachęta, abyśmy kochali Maryję i szli przez życie z Chrystusem; także wspaniała atmosfera parafialnego święta i ukwiecone płoty na drodze do kościoła. Nikomu się wtedy nawet nie śniło, że ten krakowski Pasterz zostanie w przyszłości papieżem! Zbliża się setna rocznica jego urodzin, dlatego chciałabym przytoczyć, co na temat wizytacji kanonicznej w parafii powiedział nasz wielki Rodak już jako biskup Rzymu i następca św. Piotra. Otóż w posynodalnej Athortacji Apostolskiej „Pastores gregis - o biskupiej słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa dla nadziei świata”  papież Jan Paweł II bardzo docenił wielką wagę wizyty pasterskiej nazywając ją „autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu biskupa z wiernymi”. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Ojciec Święty dodaje, że biskup „podczas swojej wizyty pasterskiej w parafii, pozostawiwszy zagadnienia o charakterze administracyjnym innym delegatom, powinien w szczególny sposób zatroszczyć się o spotkania osobiste, poczynając od proboszcza i innych kapłanów. To właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. Przeprowadzona w ten sposób wizyta pasterska objawia się w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój”.

Wizytacja księdza biskupa Adama Wodarczyka będzie dla naszej wspólnoty parafialnej Darem i Zadaniem. Darem – bo doświadczymy, że Kościół jest apostolski. Pośród nas stanie biskup jako Apostoł posłany przez Chrystusa, aby nas pouczał, umacniał w wierze i nam błogosławił, aby umacniał w wierze i powołaniu naszych duszpasterzy, którzy będąc z nami na co dzień przedłużają tę apostolską posługę. Zadaniem – bo będzie to kolejna okazja, by uświadomić sobie, że Kościół Powszechny w tych trudnych czasach bardzo potrzebuje naszej modlitwy za Ojca Świętego, za biskupów i kapłanów oraz o nowe powołania do stanu duchownego. Jesteśmy już po rekolekcjach wielkopostnych i to dobrze, bo Kościół potrzebuje także naszego osobistego nawrócenia, naszej głębokiej wiary. Ważnym punktem w czasie wizytacji będzie bierzmowanie brynowskiej młodzieży, którą przygotowywał ks. Tomasz Klikowicz – nasz wikary. Módlmy się więc także za tych młodych ludzi, aby nie wstydzili się Jezusa, aby Duch Święty towarzyszył im na drogach dojrzałego, chrześcijańskiego życia. A zatem – w oczekiwaniu na biskupa Adama i liczne z Nim spotkania przewidziane w programie wizytacji - trwajmy na modlitwie, by z radością Go w sobotę 14 marca br. powitać i powiedzieć: Bądź pozdrowiony Gościu nasz!

Krystyna Kajdan