Pierwsza strona gazetki

Drzwi kościoła otwarte

2020-05-09

Wracajmy do kościoła!

Ksiądz Wojciech Węgrzyniak, krakowski biblista, napisał, że „w tym roku jak Ewangelii. W Wielki Piątek pod krzyżem Jezusa tylko 5 osób, a w Zesłanie Ducha tylu, ile chce. ALLELUJA!”. Coś w tym jest. Trudna to była Pascha. Ale Zesłanie Ducha Świętego to ostatni dzień Okresu Wielkanocnego. To dzień, gdy otworzyły się drzwi wieczernika i ludzie z różnych stron świata usłyszeli po raz pierwszy Dobrą Nowinę o pokonanej śmierci. Kościół jak wielkie drzewo zaczął rosnąć na cały świat. Jest w tym coś symbolicznego, że właśnie w ten dzień kończą się ograniczenia związane z liczbą uczestników liturgii. Drzwi kościołów otwierają się na nowo szeroko. Więc, kochani Parafianie, proszę Was – WRACAJCIE!

Czeka nas czas odbudowy wspólnoty wiary. Niech inspiracją będą dla nas słowa kard. Roberta Saraha. „To, co się wydarza na naszych oczach, zmusza Kościół katolicki do powrotu do swojego najważniejszego powołania. Świat oczekuje od niego nie tylko słowa wiary, ale także życia pełnego wiary, które pozwoli mu pokonać traumę, jaką było spotkanie ze śmiercią twarzą w twarz. (…) Kościół musi wrócić do tego, co stanowi jego sens: do wiary. Rolą Kościoła jest głoszenie, że Jezus pokonał śmierć poprzez swoje zmartwychwstanie. To sedno kościelnego przesłania. Kamień węgielny naszej wiary. (…) Kryzys uzmysłowił nam, że nasze społeczeństwa, nie wiedząc o tym, głęboko cierpią na duchowy ból: nie potrafią one nadać sensu cierpieniu, skończoności i śmierci. Wirus pokazał również, że wiara nie jest kwestią osobistego przeświadczenia. To kwestia cywilizacji. Wiemy już, że społeczeństwo, które nie niesie przesłania nadziei na życie wieczne, nie może przetrwać. Jest ono skazane na iluzoryczny mit postępu, który również zresztą upadł. Jeśli nasze społeczeństwa nie postawią na nowo nadziei na życie wieczne w centrum swojego życia, nie będą miały przyszłości. Jeśli Kościół nie uczyni z głoszenia prawdy o życiu wiecznym sedna swojego orędzia, ryzykuje tym, że stanie się niepotrzebny”.

Chrystus zmartwychwstał, żyje, nie lękajmy się. Naszym zadaniem jest niesienie nadziei. Czerpiemy ją z Eucharystii, sakramentów i słowa Bożego.

ks. Tomasz Jaklewicz

Wasz proboszcz