Pierwsza strona gazetki

Cud nad Kłodnicą

2020-05-09

Kochani Parafianie!

Sierpień to miesiąc ważnych rocznic związanych z historią Polski. Powstanie warszawskie, początek „Solidarności”. W tym roku mija 100 lat od Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”. Polacy obronili wtedy młodą niepodległość i zatrzymali bolszewicką zarazę, która chciała rozlać się na całą Europę. Jesteśmy dziś mocno skoncentrowani na teraźniejszości i przyszłości. Nie możemy jednak zapominać o polskiej historii, w której tak mocną rolę odgrywała zawsze wiara katolicka. Miłość do Boga (Jezusa, Kościoła, Maryi) i miłość do ojczyzny nie wykluczają się nawzajem. Owszem, Bóg jest pierwszy. Zawsze. Ale to On dał nam jako ojczyznę ten właśnie nasz kraj jako dar i zadanie. Nie wszystko zależy od polityków, przywódców, medialnych „proroków (na szczęście!). Piszę te słowa we wspomnienie św. Marty, zabieganej i zapracowanej siostry Łazarza i Marii. Myślę, że wiele takich Mart jest w naszej parafii. Prostych, zwykłych ludzi – wiernych codziennym obowiązkom, często zmęczonych i samotnych. Bitwa warszawska została wygrana nie tylko dzięki geniuszowi dowódców, ale dzięki mobilizacji tysięcy zwykłych ludzi. Jedni szli na front, inni trzymali różańce i modlili się o zwycięstwo. Dziś trwa inna walka. To cywilizacyjne zmaganie o dusze Polaków, o obronę wartości takich jak wiara, rodzina, ludzkie życie, patriotyzm. Wiele zależy od Mart, które w codziennym zabieganiu robią to, co do nich należy. Ofiarnie, wiernie, wytrwale, z nadzieją. Aby starczyło im sił, potrzebne są chwile wytchnienia na modlitwie, na Mszy, ale także przy ognisku czy przy grillu (patrz Maria, siostra Marty). To więź z Bogiem i z innymi, czyli miłość, nadaje sens naszej pracy. Nasza ojczyzna to także nasz mały Brynów. Tu się modlimy, pracujemy, cierpimy, kochamy. Gdy robimy swoje wiernie i z nadzieją, Bóg może dać nam cud. Pomoże nam zwyciężać swoją niemoc, grzech, czy beznadzieję. Cuda są możliwe także nad Kłodnicą.

ks. Tomasz Jaklewicz

P.S. Następny numer naszej gazetki ukaże się 30 sierpnia.