Rozmowa z s. Danielą

Wszyscy poszukujemy Boga, szczęścia i pokoju serca

2021-05-15

KRYSTYNA KAJDAN: - Siostro, wczoraj i dzisiaj do I Komunii świętej przystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 11 przygotowane przez Siostrę i drugą katechetkę panią Aleksandrę Brahlich. Jak przebiegały te przygotowania?

SIOSTRA DANIELA SPORYSZ – SSND: - Nasze przygotowania do tegorocznej I Komunii Świętej zdominowała troska o zdrowie i bezpieczeństwo. Często zadawaliśmy pytania: jak to będzie? Ile osób może przyjść do Kościoła? Komunia święta na rękę czy do ust? W maseczkach czy bez? A nasi najstarsi seniorzy – czy oni będą mogli uczestniczyć w Komunii świętej swojego wnuka czy wnuczki? Pytania mnożyły się i pozostawały bez konkretnej odpowiedzi. Pomimo tego przygotowania do I Komunii świętej rozpoczęliśmy we wrześniu, w grupie 20 dzieci podzielonych na dwie klasy: III A i III B. Początkowo były zajęcia w szkole. W pośpiechu omawialiśmy tematy dotyczące spowiedzi z obawy, że wkrótce zobaczymy się tylko przez ekran.

Niestety jesienią ubiegłego roku przyszła druga fala epidemii koronawirusa i kolejne obostrzenia, a zimą tego roku trzecia fala.

Rzeczywiście, scenariusz się spełnił. Znów pojawiła się nauka zdalna przez Internet. W czasie naszych katechez modliliśmy się, czytaliśmy Słowo Boże, śpiewaliśmy. Po każdej katechezie pytania dzieci mnożyły się. Każde dziecko przeżywało treści wiary osobiście. Każde z dzieci postępowało indywidualnie w zależności od swoich możliwości. Najczęściej obserwowałam dzieci w czasie modlitwy. Chciałabym zawsze zachować taką szczerość, niewinność, ciekawość i czyste serca dziecka.

Czym dla Siostry jest przygotowywanie dzieci do sakramentu Komunii Świętej?

Dla mnie osobiście przygotowanie dzieci do Komunii świętej jest przypomnieniem, jak moi rodzice przygotowywali mnie do wczesnej komunii świętej. Mało pamiętam, ale wciąż mam w sercu powtarzanie katechizmu z mamą, klęczenie przed łóżkiem z tatą, wieczorny pacierz połączony z przypomnieniem 10 Przykazań Bożych. Pamiętam też radość w ten majowy poranek.

Jaką rolę pełnią rodzice w tych przygotowaniach?

Rodzice mają bardzo ważną rolę w przygotowaniu dziecka. Katecheta spotyka się z dzieckiem dwa razy w tygodniu i tyle. Widok modlących się razem rodziców czy wspólne uczestnictwo we Mszy św. umacnia w dziecku wiarę i skłania do zadawania pytań.

Trudno nie wspomnieć, że są to także przygotowania do pierwszej spowiedzi.

Ważnym aspektem przygotowań do pierwszej komunii św. jest pierwsza spowiedź. Przez ten sakrament dziecko uwalnia się od grzechów i zaczyna kolejną, czystą kartę swojego życia. Często rodzice żyjący w związku niesakramentalnym i niemogący przystąpić do spowiedzi i Komunii św. wtedy właśnie zaczynają doceniać ważność tych sakramentów. Obserwowałam rodziców, którzy ze złożonymi rękami podchodzili wraz z dzieckiem do Komunii świętej lub byli lekko wycofani. Nie mogli uczestniczyć w radości dziecka. Szkoda… Czegoś zabrakło.

Dobrze się Siostrze współpracowało z rodzicami dzieci pierwszokomunijnych?

Komunia święta to uroczystość, kiedy razem dokładamy starań: ksiądz proboszcz, katecheta, rodzice. Dla mnie osobiście czas Komunii świętej jest możliwością poznania rodzin. Okazuje się, że można się polubić. Wiele świetnych, ubogacających relacji z rodzicami zrodziło się w czasie przygotowania dziecka do Komunii świętej. Okazuje się, że wspólnie podążamy w tym samym kierunku, ale każdy indywidualnie swoją drogą powołania: kapłańską, zakonną, świecką. Wszyscy poszukujemy Boga, szczęścia i pokoju serca.

Pracę Siostry i pani Aleksandry Brahlich docenili rodzice, bo zamówili 19 maja br. mszę świętą dziękczynną w Waszej intencji.

To miłe, bardzo dziękuję, także w imieniu pani Aleksandry.

I na koniec ostatnie pytanie: ile w sumie dzieci wczoraj i dzisiaj przystąpiło do I Komunii Świętej?

W sumie do I Komunii świętej w tych dniach przystąpiło 20 dzieci, w tym 7 dziewczynek i 13 chłopców.

Dziękuję Siostrze za rozmowę, niechaj Siostrze i pani Aleksandrze towarzyszy w tych dniach radość i wdzięczność uczniów oraz ich rodziców.