Pierwsza strona

Być portierem

2020-04-18

Kochani Parafianie!

Dziś Niedziela Misyjna, ale nie ma co ukrywać zapał misyjny wyraźnie wygasł w Kościele. Tzw. kraje katolickie już od dawna nie wysyłają misjonarzy w świat. Jest wręcz odwrotnie – to kraje uznawane dotąd za tzw. misyjne wysyłają często kapłanów do zdechrystianizowanej Europy. Czy mamy jeszcze odwagę wzywać kogokolwiek do nawrócenia na wiarę katolicką? Czy nadal jeszcze wierzymy, że zbawienie jest w Chrystusie? Żyjemy w czasie epidemii. Widzimy, z jaką szybkością  rozprzestrzeniają się wirusy, przeskakując od człowieka do człowieka. Czy z taką samą prędkością nie moglibyśmy zarażać się wzajemnie wiarą w Chrystusa, nadzieją na wieczność?

W tych dniach miałem w ręce próbny egzemplarz autobiografii Sługi Bożego abp. Fultona Sheena pt. „Skarb w glinianym naczyniu”. Wydawnictwo poprosiło mnie o rekomendację na okładkę. Napisałem tak: „Mówił o sobie, że jest tylko portierem, który otwiera drzwi. A Jezus wchodzi do wnętrza człowieka i wykonuje całą robotę. Abp Sheen otworzył tysiące ludzkich serc. W tej książce opowiada o tym, jak to zrobił. Choć z ogromnym sukcesem posługiwał się radiem i telewizją, to w gruncie rzeczy pozostał katolickim duchownym w starym, dobrym stylu. Znakomicie wykształcony, rozumiejący współczesność, tradycyjnie pobożny. I, co ważne, nie wstydzący się tego, że chce nawrócić jak najwięcej ludzi na wiarę katolicką”. To ostatnie zdanie jest kluczowe. Kościół będzie misyjny tylko wtedy, gdy będzie miał odwagę stawiać na ostrzu noża sprawę Boga, wiary, nawrócenia. Jeśli inne sprawy przesłonią mu ten cel, traci rację bytu. Módlmy się obudzenie się na nowo ducha misyjnego w Kościele. O jak największą liczbę „portierów” w stylu abp. Sheena czy św. Jana Pawła II.

ks. Tomasz Jaklewicz

Wasz proboszcz