Tego wydarzenia nie można przegapić!

Czy modlitwa to tylko słowa?

2019-06-01

Tego wydarzenia nie można przegapić!

Czy modlitwa to tylko słowa?

A może aż słowa, których źródłem jest owo pierwsze, najstarsze spośród wszystkich: Słowo, które było na początku, było u Boga i Nim było (J 1,1)…? Czy tylko one wielbią Boga? A kolor, a kształt, a… dźwięk? Św. Augustyn miał powiedzieć, że ten kto śpiewa, dwa razy się modli (Enarratio in Psalmos, 72,1). Od setek lat w kościołach chrześcijańskich rozbrzmiewają pieśni oraz inne utwory, przydające wiernym nadziei i bojaźni przed obliczem Najwyższego. Muzyka, choć to sztuka abstrakcyjna, dynamiczna, rozwijająca się w czasie, a zatem nieuchwytna, posiada jednak niezwykłą moc wyrażania tego, co niewyrażalne – oto tajemnica, której nie wyjaśnił jak dotąd żaden traktat.

Ta właśnie myśl przyświeca organizatorom I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Mistrzowie Modlitwy Muzyką”, który odbędzie się od 8 do 16 czerwca br. w wybranych świątyniach Katowic.

Festiwal zainauguruje w sobotę 8 czerwca br. o godz. 20.00 w bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach wykonanie najsławniejszego oratorium Georga Friedricha Hȁndla „MESJASZ”. Wykonawcy: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej, Houston Symphony Chamber Singers (USA), Betsy Cook Weber (USA) – dyrygent, Elżbieta Cabała – sopran, Sylwia Złotkowska – alt, Rafał Majzner – tenor, Piotr Lempa – bas,Tomasz Głuchowski – klawesyn.

A w niedzielę 9 czerwca br. o godz. 20.00 w Kościele Mariackim w Katowicach-Centrum  przy Placu Ks. Emila Szramka 1 będzie można posłuchać muzyki sakralnej obu Ameryk. Wykonawcy: Alejandrina Vázquez (Meksyk) - sopran, Daniel Torres (Meksyk) - fortepian. W programie m.in.: William Gómez - Ave Maria, Leonard Bernstein – Mass I. A simple song. I go on, Astor Piazzola - Ave Maria.

W trakcie Festiwalu wystąpi wielu znakomitych artystów prezentujących wysoki poziom artystyczny, dzięki czemu wydarzenie to godnie wpisuje się w przestrzeń Katowic – Miasta Kreatywnego UNESCO w dziedzinie muzyki. Tego wydarzenia nie można przegapić! Kalendarz kolejnych koncertów podamy w następnym numerze gazetki.

Organizatorem festiwalu jest Katolicka Fundacja Młodzi dla Młodych, której prezesem jest ks. Bogdan Kania, we współpracy z Instytucją Kultury Katowice Miasto Ogrodów i IPiUM „Silesia”. Dyrektorem jest wieloletnia szefowa Filharmonii Śląskiej, Grażyna Szymborska, a dyrektorem artystycznym – dyrygent Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, Bartosz Żurakowski. Patronat nad wydarzeniem objęli metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny!

Źródło: Numer specjalny „Silesia prezentuje”