Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej 5 kwietnia

2018-11-20

Wprowadzenie do liturgii:

Kochani! Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Wspominamy dziś uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, w której zostanie ukrzyżowany, złożony do grobu i zmartwychwstanie. Przed nami największe dni naszej wiary. Choć nie możemy ich celebrować w naszych kościołach, to jednak chcemy je przeżywać jako Kościół. Jesteśmy wprawdzie pozamykani w naszych domach z obawy o życie i zdrowie swoje i innych, ale serca nasze niech będą otwarte na Chrystusa. Niech On sam wjedzie do naszych domów na osiołku wiary. Uczestnicząc we Mszy świętej za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu, przyjmijmy duchową komunię. Uchwyćmy się Chrystusa i Jego prośmy o ratunek.

*******************

1. Zgodnie z Zarządzeniem Arcybiskupa Katowickiego z dnia 25 marca br. wszystkie Msze święte są celebrowane bez obecności wiernych do odwołania. Msze w zamówionych intencjach odprawiamy zgodnie z planem w kaplicy domowej na probostwie. Obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedzielę i święta nakazane.
  2. Wszystkie celebracje Triduum Paschalnego odbędą się w kościele bez udziału wiernych. Nie będzie transmisji internetowej z naszego kościoła. Zachęcamy do duchowego udziału w liturgii Triduum transmitowanej z naszej katedry przez radio eM i przez Internet.
  3. Nasz kościół pozostaje otwarty na indywidualną modlitwę w niedzielę i w tygodniu od 7.45 do 18.00. Pamiętajmy, że w kościele może przebywać maksymalnie 5 osób. Zachęcamy do modlitewnej jedności o godzinie 20.30. O tej porze odmawiajmy różaniec prosząc o zatrzymanie pandemii.
  4. W Wielki Czwartek wieczorem kończymy Wielki Post i rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne, które trwa do nieszporów w Wielkanoc. To najważniejsze dni w całym roku kościelnym. Przeżyjmy je pobożnie, jak to tylko jest możliwe w warunkach panującej pandemii.
  5. Wielki Czwartek. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00 bez ludu. Nie będzie adoracji w ciemnicy.
  6. Wielki Piątek. Dzień męki i śmierci Jezusa. Obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post (można zjeść tylko raz do syta). Zachęcamy do odprawienia indywidualnie Drogi Krzyżowej. O godz. 15.00 odmówmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Adorujmy krzyż. O godz. 18.00 w kościele Liturgia Męki Pańskiej bez ludu. Nie będzie adoracji przy Bożym Grobie.
  7. Wielka Sobota. Zachęcamy do zachowania wstrzemięźliwości od mięsa. Nie będzie błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny w kościele. Pokarmy może pobłogosławić głowa rodziny przed śniadaniem wielkanocnym. Tekst modlitwy jest na stronie internetowej i wyłożony w kościele.
  8. Wieczorem w Wielką Sobotę rozpoczniemy świętowanie Wielkanocy. O godz. 20.00 Wigilia Paschalna bez udziału wiernych i bez procesji rezurekcyjnej. Msze święte w Wielkanoc i w Poniedziałek Wielkanocny odprawiane będą w kaplicy na probostwie bez udziału ludu.
  9. Nie będzie możliwa przedświąteczna spowiedź w zwyczajnej formie przy konfesjonale. W związku z tą wyjątkową sytuacją przypominamy, że pojednanie z Bogiem może się dokonać przez wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy oraz szczere pragnienie (postanowienie) wyspowiadania się przy najbliższej okazji, czyli po ustaniu zagrożenia epidemią. W sytuacjach nadzwyczajnych można poprosić o spowiedź w salce po uprzednim umówieniu się przez telefon
  10. W kościele są do nabycia paschaliki Caritasu na stół wielkanocny w cenie 6 zł. Od wtorku będzie także świąteczny Gość Niedzielny.
  11. Dziękujemy za ofiary przekazywane na konto parafialne. Można tą drogą składać ofiary za Msze święte. We wszelkich sprawach jesteśmy jako duszpasterze do dyspozycji pod telefonem na probostwie.
  12. Przed nami Wielki Tydzień. Być może najtrudniejszy w naszym życiu. Dajmy się poprowadzić Chrystusowi od krzyża  do zmartwychwstania.

Telefon na probostwo: 32 251 86 60

Numer konta parafialnego: 71 1050 1214 1000 0090 3186 9135