CO Z PIERWSZĄ KOMUNIĄ

Drodzy Rodzice Dzieci Pierwszokomunijnych

2020-03-31

Kochani Rodzice! Pytacie, co będzie z Pierwszą Komunią świętą. Rozumiemy wasze obawy i niepokój. My, jako duszpasterze, też zadajemy sobie pytanie, jak to będzie. I nie mamy w tej chwili gotowej odpowiedzi, ponieważ epidemia się w Polsce rozwija i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak długo potrwa ten trudny czas.

Obowiązujące nas Zarządzenie Arcybiskupa Katowickiego z dnia 25 marca podaje następujące dyspozycje:

1. Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii (w tym pierwszych spowiedzi).
  2. Po Wielkanocy:

a/ wariant I: jeżeli stan epidemii nie zostanie odwołany i dzieci nie wrócą do szkół, należy odwołać wszystkie I Komunie Święte do czasu ustania epidemii.

b/ wariant II: jeżeli po Wielkanocy dzieci wrócą do szkół i stan epidemii zostanie odwołany, decyzję o przyjęciu I Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.

1. Gdyby rodzice zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka w pierwotnym (zwykle majowym) terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę.
  2. Gdyby rodzice nie zdecydowali się na I Komunię Świętą swojego dziecka
    w pierwotnym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.
  3. Duszpasterzy zachęcam, by byli w stałym kontakcie (jeśli nie osobistym, to telefonicznym lub mailowym) z rodzinami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich opinie.

Na podstawie powyższych wskazań możemy w tej chwili powiedzieć tyle:

1. Odwołujemy spotkanie z rodzicami, które miało się odbyć 1 kwietnia (pierwotnie było planowane na 18 marca). Odwołujemy pierwszą spowiedź zaplanowaną na 4 kwietnia.
  2. Z wszystkimi wiążącymi decyzjami co do spotkań, przygotowań i samej daty Komunii musimy poczekać do Świąt Wielkanocnych.
  3. Najprawdopodobniej czeka nas wariant pierwszy, czyli niemożliwe będzie spokojne, godne i bezpieczne zorganizowanie Pierwszej Komunii w maju. Ostateczną decyzję o jej ewentualnym odwołaniu podejmiemy po Wielkanocy. Jeśli majowa Komunia zostanie odwołana, decyzje co do nowej jej daty uzależnione są od rozwoju epidemii. Dopiero wtedy, gdy władze państwowe poluźnią obostrzenia sanitarne, będzie możliwe spotkanie z rodzicami. I wtedy  wspólnie podejmiemy decyzję.
  4. Kochani, prosimy o zrozumienie i cierpliwość. Sytuacja jest nadzwyczajna dla wszystkich. Proszę serdecznie, aby w sprawie strojów i w innych kwestiach organizacyjnych, poczekać do Wielkanocy.

W razie pytań można się kontaktować:

a/ przedstawiciele rodziców:

Bożena Krzykała (tel. 572 265 384), Agnieszka Sidoruk (tel. 501 250 794)

b/ duszpasterze:

ks. prob. Tomasz Jaklewicz lub ks. Tomasz Klikowicz (tel. 32 251 86 60)

email: brynow.jm@katowicka.pl

Ogłoszenia bieżące