Audycja o organach w naszym kościele

Piszczałki dostępne! Katowice 2020

2020-12-23

Od 1999 roku w naszym kościele mamy organy duńskiej firmy Marcussen, które przyjechały do Brynowa z hamburskiej parafii ewangelickiej Steinbeck. Od tego czasu też w kościele corocznie odbywają się Jesienno-zimowe koncerty, a także, co 2 lata, projekty edukacyjne, które przybliżają katowickiej publiczności, także dzieciom i młodzieży, konstrukcję i brzmienie tego "króla instrumentów".

W tym roku z powodu pandemii nie mogliśmy spotkać się z publicznością na żywo. Niestety również koncerty były odwołane, a nasze Stowarzyszenie PRO MUSICA ORGANA nie miało możliwości zorganizowania wydarzeń online.

Jednak na sam koniec roku udało się nagrać w naszym kościele audycję edukacyjną pod nazwą "Piszczałki dostępne! Katowice 2020". Program adresowany jest do dzieci z klas IV i V szkoły podstawowej, ale myślę, że każdy zainteresowany organami znajdzie w tym filmie odpowiedź na pytania: jak powstaje dźwięk w organach? Skąd bierze się powietrze? Ile lat ma ten instrument i skąd pochodzi?

Będzie też trochę muzyki i obrazków. Na organach gra Damian Skowroński, a opowiada Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa.

Audycja dostępna jest w Internecie na stronie spmo.pl oraz na stronie parafii NIJiM.

Projekt współfinansowany z budżetu Miasta Katowice. Serdecznie zapraszamy!

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa

Z życia parafii