Niedziela z misjonarzem

Ojciec Adam z Ugandy

2021-06-27

W niedzielę 4 lipca w naszej parafii będzie gościł o. Adam Klag OFM Conv, franciszkanin, który duszpasterzuje w Ugandzie. Tam otrzymał lokalne imię Mutebi. Ojciec Adam podzieli się z nami swoim doświadczeniem misji.

Franciszkanie są obecni w Ugandzie od 2001 roku. Oprócz pracy duszpasterskiej prowadzą szkoły, dwa szpitale oraz narodowe sanktuarium świętych męczenników z Ugandy.  O. Adam jest proboszczem parafii w miejscowości Matugga, około 20 kilometrów od stolicy Kampali, gdzie dzięki zakonnikom powstał szpital im. dr Wandy Błeńskiej, której proces beatyfikacyjny został otwarty w zeszłym roku. –Chcemy działać nie tylko dla ducha, ale też dla ciała. Misjonarze zawsze tak robili i dalej robią – mówi o. Adam Klag „Mutebi”.

Średnia długość życia w Ugandzie to 50 lat. System ubezpieczeń społecznych jest słabo rozwinięty, a usługi medyczne są pełnopłatne. – Jeżeli kogoś nie stać na opłacenie szpitala i operacji, to umiera na przykład na zapalenie wyrostka robaczkowego. Kiedy pytam przed pogrzebem bliskich zmarłego, jaka była przyczyna śmierci, najczęściej odpowiadają, że zmarł z powodu gorączki – mówi o. Adam.

Misja w Ugandzie podlega prowincji krakowskiej św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.  W tym roku franciszkanie obchodzą 20-lecie swojej obecności pod równikiem. Niedawno ruszył tam nowicjat, w którym formację odbywają kandydaci z krajów Afryki Wschodniej. Więcej o franciszkanach w Ugandzie w ostatnim numerze Gościa Niedzielnego w artykule „Najpierw pozbyliśmy się węży".

Krzysztof Błażyca

Z życia parafii