Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi
w Katowicach Brynowie

Parafialna strona demonstracyjna w Katowicach

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Porządek nabożeństw

Transmisja na żywo

Dołącz do nas

Gazetka parafialna

Nasza gazetka

Wiadomości z życia parafii

Niezwykły koncert w naszej parafii

 

Uczta dla ducha

 

W niedzielę 5 grudnia w naszej świątyni odbył się koncert dedykowany naszemu parafianinowi Wojciechowi Kilarowi. Wystąpił Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” pod dyrekcją Anny Szostak. Wysłuchaliśmy utworów sakralnych Wojciecha Kilara i Mikołaja Góreckiego. To była prawdziwa uczta dla ducha. Można śmiało powiedzieć, że to nie był koncert, ale adwentowa medytacja unosząca nas w stronę sacrum. Piękno ludzkich głosów, piękno tekstów, muzyki kierowało serce w stronę nieba. Dziękujemy Artystom, Miastu Katowice oraz inspiratorce cyklu koncertów „Mieszkańcy dla Kilara” naszej Parafiance Pani Iwonie Ponikło!

ks. Tomasz Jaklewicz

Program koncertu

Koncert dedykowany KIlarowi

Wyjątkowy koncert

 

Serdecznie zapraszamy do naszego kościoła na koncert dedykowany Naszemu Parafianinowi Wojciechowi Kilarowi. W tym roku 29 grudnia minie  już 8. rocznica śmierci tego wybitnego kompozytora. Wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. W programie utwory Wojciecha Kilara i Mikołaja Góreckiego. Niedziela 5 grudnia o godz. 19.00. Będzie to drugi koncert z cyklu „Mieszkańcy dla Kilara”. Wstęp wolny.

 

Mieszkańcy dla Kilara - plakat

Błogosławiony ks. Jan Macha

 

 

Sługa Boży ks. Jan Macha został ogłoszony błogosławionym 20 listopada br. w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Ważne jest teraz to, aby jego kult trwał i rozwijał się. Jest nadzieja, że wkrótce dołączy do ks. Machy także ks. Franciszek Blachnicki, twórca oaz.

Tych dwóch ludzi łączy w niezwykły sposób jedno ponure miejsce. Obaj trafili do celi śmierci w więzieniu na ul. Mikołowskiej w Katowicach. Czy się osobiście spotkali, rozmawiali?  Nie wiadomo. Blachnicki nie był wtedy księdzem. Został aresztowany za działalność w podziemiu, wcześniej walczył w Kampanii Wrześniowej. Trafił najpierw do obozu w Auschwitz, a potem do więzienia w Katowicach. Został skazany na karę śmierci 30 marca 1942 roku. Oczekując na wykonanie wyroku 17 czerwca 1942 roku przeżył swoje nawrócenie. Napisał w testamencie, że to był najważniejszy dzień jego życia, dzień narodzin, w którym otrzymał dar wiary. Porównał ten moment do zapalenia światła w sercu. Pod koniec czerwca 42 do tego samego więzienia trafił ks. Macha. Wyrok śmierci dostał 17 lipca. Wtedy z całą pewnością znalazł się w tym samym oddziale więzienia, co Blachnicki. Przebywali tam razem prawie miesiąc. 14 sierpnia Blachnickiemu zamieniono karę śmierci na więzienie i przewieziono w inne miejsce. Dokonała się jakby niezwykła „zamiana”. Młody ksiądz i świeżo nawrócony dwudziestolatek. Różnica wieku 7 lat. Obaj zakochani w Chrystusie. Hanik ginie, a Blachnicki w niewytłumaczalny po ludzku sposób przeżywa wojnę, wstępuje do śląskiego seminarium, zostaje wybitnym duszpasterzem. Może ofiara życia Hanika miała także taki sens, że utorowała drogę ks. Blachnickiemu. Ks. Damian Bednarski, postulator procesu ks. Machy, którego zapytałem o tę niezwykłą okoliczność powiedział mi „teraz Macha pociągnie na ołtarze Blachnickiego”. Kto wie?

ks. Tomasz Jaklewicz

 

 

Módlmy się za zmarłych

Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – czas modlitwy za zmarłych.

 

W naszym kościele: nabożeństwo za zmarłych odprawimy 1 listopada o godz. 17.15. Będziemy szczególnie polecali Bogu parafian zmarłych w minionym roku.  Mszę za zmarłych w minionym roku odprawimy o 1 listopada o godz. 12.00.

We Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych 2 listopada o godz. 8.00 odprawimy Mszę za zmarłych zalecanych.

Za zmarłych zalecanych będziemy modlili się przez cały tydzień począwszy od dnia zadusznego o 17.30. Wypominki można składać w zakrystii.

Bazylika w Panewnikach zaprasza w Uroczystość Wszystkich Świętych na godz. 15.00 na Nieszpory za zmarłych, po których wyruszy procesja na cmentarz, gdzie odbędzie się nabożeństwo  za zmarłych. 

 

Odpust za dusze w czyśćcu cierpiące można uzyskać od południa Uroczystości Wszystkich Świętych i w dzień zaduszny przez pobożne nawiedzenie kościoła. A przez cały miesiąc listopad przez nawiedzenie cmentarza i modlitwę za zmarłych. Odpust jest to darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Rozróżnia się odpusty cząstkowe i zupełne (zależnie od tego, w jakim stopniu uwalniają nas od kary doczesnej). Odpusty te może zyskiwać każdy ochrzczony po spełnieniu odpowiednich warunków dla siebie lub ofiarowywać je za zmarłych.

 

Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

  • Brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet powszedniego (jeżeli jest brak całkowitej dyspozycji - zyskuje się odpust cząstkowy).
  • Stan łaski uświęcającej (brak nieodpuszczonego grzechu ciężkiego) lub spowiedź sakramentalna.
  • Przyjęcie Komunii świętej.
  • Odmówienie modlitwy (np. 'Ojcze nasz' i 'Zdrowaś Mario') w intencjach Ojca Świętego (nie chodzi o modlitwę w intencji samego papieża, choć i ta modlitwa jest bardzo cenna; modlitwa związana z odpustem ma być skierowana w intencji tych spraw, za które modli się każdego dnia papież. Intencje te są często ogłaszane, m.in. na stronach KAI, z kalendarzem na dany miesiąc).
  • Wykonanie czynności związanej z odpustem (nawiedzenie kościoła lub cmentarza i modlitwa za zmarłych)
  • Ewentualna spowiedź, Komunia święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego mogą być wypełnione w ciągu kilku dni przed lub po wypełnieniu czynności, z którą związany jest odpust; między tymi elementami musi jednak istnieć związek.
  • Po jednej spowiedzi można uzyskać wiele odpustów zupełnych, natomiast po jednej Komunii świętej i jednej modlitwie w intencjach papieża - tylko jeden odpust zupełny.
  • Kościół zachęca do ofiarowania odpustów za zmarłych (niekoniecznie muszą być to osoby nam znane, nie musimy wymieniać konkretnego imienia - wystarczy ofiarować odpust w intencji osoby zmarłej, która tego odpustu potrzebuje).

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Liturgia

Linki

Facebook
Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach, siedziba: Katowice-Brynów, ul Przyklinga 12.