Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi
w Katowicach Brynowie

Parafialna strona demonstracyjna w Katowicach

Ogłoszenia parafialne

Aktualne ogłoszenia

Intencje mszalne

Porządek nabożeństw

Transmisja na żywo

Dołącz do nas

Gazetka parafialna

Nasza gazetka

Wiadomości z życia parafii

Światowy Dzień Ubogich - lista produktów

Zbiórka rzeczowa - lista produktów

 

13 listopada przeżywamy VI Światowy Dzień Ubogich. Dlatego w dniach 7 – 20 listopada br. w parafiach Archidiecezji Katowickiej odbędzie się zbiórka produktów na rzecz osób ubogich. Zebrane produkty zostaną spakowane przez wolontariuszy Caritas i jako paczki przekazane osobom potrzebującym. Dary można przynosić do zakrystii przed lub po nabożeńśtwach. Lista produktów na zbiórkę w parafiach 7-20 XI 2022 r. z okazji Światowego Dnia Ubogich:

  • dania gotowe o długim terminie (pulpety, gołąbki, fasolka)
  • kasza (różne rodzaje)
  • konserwy rybne /puszki mięsne/ pasztety
  • makaron, mąka
  • mleko w proszku
  • olej
  • orzechy / bakalie
  • owsianki instant / budynie / kisiele
  • paluszki / krakersy
  • pieczywo chrupkie
  • sól, cukier
  • zupy instant / sosy instant
  • batony, czekolady
  • herbata duże opakowanie w saszetkach
  • kawa sypana
  • chusteczki higieniczne i nawilżone
  • grzebień do włosów
  • krem ochronny do rąk i twarzy
  • kubki termiczne
  • maszynki do golenia
  • mydło w kostce
  • papier toaletowy       
  • pasta do zębów
  • pianka lub krem do golenia
  • plastry z opatrunkiem
  • płyny do mycia naczyń i podłóg oraz domestos
  • podpaski ( cienkie )
  • ręczniki papierowe
  • rękawiczki jednorazowe L, M, S
  • szampon (zapach neutralny)
  • szczoteczki do zębów        
  • świece
  • woda utleniona
  • zapalniczki
  • zapałki
  • żel pod prysznic (zapach neutralny)
  • tylko nowe (nie przyjmujemy używanych!): ręczniki kąpielowe, rękawiczki, czapki, skarpety, szaliki, męskie i damskie

KOMUNIKAT ARCYBISKUPA KATOWICKIEGO
PRZED ŚWIATOWYM DNIEM UBOGICH

 

Światowy Dzień Ubogich, który przypada w przyszłą niedzielę 13-go listopada, obchodzony będzie w tym roku pod hasłem „Chrystus dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić” (por. 2 Kor 8, 9).
Ojciec Święty Franciszek wskazuje w orędziu na ten dzień, że „bogactwem Jezusa jest Jego miłość, która nie zamyka się na nikogo i wszystkim wychodzi na spotkanie, szczególnie tym, którzy są usunięci na margines i pozbawieni tego, co konieczne”. Jesteśmy wezwani, aby naśladować ubóstwo Jezusa Chrystusa, dzieląc się tym, co mamy, zaczynając od najbardziej potrzebujących. W Światowy Dzień Ubogich chcemy otoczyć wszystkich ubogich troską i modlitwą. Niech ten dzień będzie okazją do zainteresowania się ubogimi w naszych parafiach i miejscowościach, do zorganizowania spotkań z nimi, udzielenia im pomocy duchowej i materialnej.
Chrześcijanie zawsze byli i są wrażliwi na potrzeby ubogich. Już w pierwszych wiekach z radością i poczuciem odpowiedzialności organizowano zbiórki, aby najbiedniejszym nie zabrakło tego, co konieczne do życia. Zbiórka w wymiarze rzeczowym będzie trwała od 7-20 listopada, zaś w wymiarze finansowym w Światowy Dzień Ubogich, czyli w przyszłą niedzielę.
W Światowy Dzień Ubogich chcemy okazać solidarność i przeciwdziałać wykluczeniu energetycznemu, przeprowadzając zbiórkę finansową przed naszymi kościołami. Po niedzielnych mszach św. 13-tego listopada członkowie parafialnych zespołów Caritas zbiorą ofiary na ubogich dotkniętych ubóstwem energetycznym, brakiem prądu czy ogrzewania. Zebrane środki, przekazane do naszej diecezjalnej Caritas, posłużą wsparciu osób i placówek najbardziej dotkniętych kryzysem energetycznym i ekonomicznym. Ofiary można składać również poprzez nasz portal zbiórkowy o nazwie „Dobrodaj” lub bezpośrednio, wpłacając je na konto katowickiej Caritas.
Wszystkich Diecezjan zawierzam Matce Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, patronce naszej archidiecezji, prosząc, by pomagała nam w dążeniu do solidarności z ubogimi oraz wypraszała wolność od przywiązania do dóbr materialnych i otwartość serc na potrzeby bliźnich.
Wszystkim Darczyńcom składam szczere podziękowanie i z serca błogosławię na czas, który przed nami, zwierzając go Bożej Opatrzności przez ręce Maryi, Królowej Pokoju.


† Wiktor Skworc
Arcybiskup
Metropolita Katowicki

 

 

23. Jesienno-Zimowe Koncerty w Brynowie

23. Jesienno-Zimowe Koncerty w Brynowie.

 

   W sobotę 12 listopada o godz. 19 w naszym kościele rozpoczną się tegoroczne 23. Jesienno-zimowe koncerty w Brynowie. Recital organowy wykona Tomasz Głuchowski z wrocławskiej Akademii Muzycznej. W programie usłyszymy dzieła przedbachowskie, centralnym punktem będzie wielkie preludium i fuga h-moll J.S. Bacha, a następnie nawiązujące do dawnego stylu dwa dzieła dwudziestowieczne. Kolejne koncerty, w niedzielę 13 listopada, odbędą się w sąsiednich kościołach Brynowa - o godz. 17 na Gawronów i o 19 u św. Rodziny. Serdecznie zapraszamy! Nasze organy Marcussena już od 23 lat dostarczają nam całą paletę muzycznych kolorów, w sam raz na jesienny sobotni wieczór.

 

Szczegóły dotyczące koncertu w sobotę 12 listopada:

 

Tomasz Głuchowski - absolwent kaliskich szkół średnich: Technikum Budowy Fortepianów oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II st. (klasa organów Kazimierza Madziały). W latach 1996–2004 studiował grę na organach (Klemens Johannes Kaminski) i klawesynie (Marta Czarny-Kaczmarska) we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego (AMKL). Oprócz studiów i licznych kursów mistrzowskich istotny wpływ na jego osobowość artystyczną wywarły liczne wyjazdy naukowe do Holandii (2008–2010), gdzie kształcił się w zakresie gry na historycznych instrumentach klawiszowych pod okiem Petera van Dijka z Utrechtu. Po ukończeniu studiów doktoranckich we wrocławskiej Akademii (Andrzej Chorosiński, Magdalena Czajka) w maju 2011 roku uzyskał stopień doktora sztuki, a w listopadzie 2019 – stopień doktora habilitowanego (w Akademii Muzycznej im.  Ignacego Jana Padewskiego w Poznaniu). Jako absolwent Podyplomowych Studiów Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie (2016–2018) rozwija również swoje zainteresowanie chorałem gregoriańskim.

 

Tytularny organista wrocławskiego kościoła Dominikanów (pw. św. Wojciecha). Adiunkt na macierzystej uczelni (Katedra Muzyki Kościelnej), nauczyciel dyplomowany klawesynu i organów we wrocławskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. Prowadzi także kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej w kraju i za granicą oraz wykłady z zakresu muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego. Konsultant Centrum Edukacji Artystycznej. Juror krajowych konkursów organowych i pianistycznych. Konsultant ds. projektów renowacji i rewitalizacji organów. Uznany specjalista w zakresie strojenia i temperacji historycznych.

 

Stały współpracownik NFM Filharmonii Wrocławskiej i innych zespołów Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Współzałożyciel i kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu muzyki dawnej Ars Concordiae, członek Sanssouci – zespołu barokowego Filharmonii Opolskiej oraz Capelli Grisoviensis. Koncertuje jako solista (organista, klawesynista) i kameralista w kraju i za granicą. Ma w swoim dorobku kilkanaście płyt CD z muzyką organową i kameralną (realizacja basso continuo na klawesynie). 

 

Kurator organów oraz dyrektor programowy koncertów organowych w NFM, a także koordynator cyklu „Wieczory Czesławowe” w kościele Dominikanów we Wrocławiu. Dyrektor artystyczny Festiwalu „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice”.

Ambasador Fundacji „inCanto”, członek stowarzyszeń: Verein zur Erforschung und Erhaltung schlesischer Orgeln e.V, Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. 

Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi oraz przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową 'Zasłużony dla Kultury Polskiej'. Ponadto nagradzany jako pedagog akademicki (nagroda Rektora AMKL) oraz szkolnictwa muzycznego (dyplomy CEA, nagrody dyrektorskie).

 

Program 

 

  1. Buxtehude (1637-1707)

- Magnificat primi toni BuxWV 203

 

  1. Böhm (1661-1733)

- Partita 'Ach, wie nichtig, ach, wie flüchtig' 

 

  1. C. F. Fischer (1665-1746) 

- Passacaglia d-moll z Suity 'Urania' (Musicalischer Parnassus)

 

  1. S. Bach (1685-1750) 

- Preludium i fuga h-moll BWV 544

 

  1. Peeters (1903-1986)

- Aria op. 51

 

  1. Mathias (1934-1992)

- Recessional op. 96

Nowy Obraz Jana Pawła II

 

Nowy obraz św. Jana Pawła II

 

 

 

Za nami kolejny Dzień Papieski. Dla naszej parafii wyjątkowy, ponieważ w kościele pojawił się nowy wizerunek naszego świętego Rodaka. Jego autorką jest pani Zofia Rola-Wywioł. Przedstawia wizerunek papieża z ostatnich lat pontyfikatu, umęczonego posługą ponad ludzkie siły, skupionego, modlącego się, szukającego siły w Krzyżu Chrystusa. Jest jasnym punktem pośród ciemności naszych czasów. Można by ten obraz zatytułować „Pasterz wsparty o krzyż”. Obraz został poświęcony podczas Mszy świętej o godz.12.00. Była z nami p. Zofia wraz z mężem Stanisławem. Byli także „Obdarowani”. Na ołtarzu znalazły się relikwie św. Jana Pawła II, którymi potarty został obraz. Wizerunek zawisł potem w prezbiterium. Sterylność naszego prezbiterium została nieco zaburzona, ale ważne jest to, że obraz jest widoczny. Pierwotnie miał się znaleźć w kaplicy chrztu świętego, ale miejsce w prezbiterium jest chyba lepsze. Oby nasz Wielki Jan Paweł spoglądał na nas z nieba przez to „okienko” w prezbiterium i wypraszał nam łaski potrzebne w tych trudnych czasach.

ks. Tomasz Jaklewicz

 

 

Qulturalne Bierzmowanie za nami

Barka dalej płynie

 

 

W środę 12 października odbył się w Panewnikach koncert-spotkanie pod hasłem „Qulturalne Bierzmowanie”. Pomysł powstał kilka lat temu, a teraz zawędrował także do naszej diecezji. Nasz dekanat jako pierwszy był współorganizatorem tego rodzaju spotkania. Idea jest taka – zgromadzić kandydatów do bierzmowania i ofiarować im koncert muzyki chrześcijańskiej połączony ze świadectwami o wierze. Pokazać oblicze Kościoła, które może ich pociągnąć. Na naszym spotkaniu wystąpiła Magda Anioł z zespołem, popularna i ceniona artystka sceny chrześcijańskiej. Przyznam, że z duszą na ramieniu podchodziłem do sprawy, ale okazało się, że katastrofy nie było. Pierwsza rzecz na plus, ósmoklasiści dopisali. Aula św. Franciszka była pełna, młodzi ludzie nadciągnęli ze swoimi duszpasterzami ze wszystkich sześciu parafii naszego dekanatu. Po drugie, kandydaci do bierzmowania mogli zobaczyć, że Kościół to wspólnota, którą sami tworzą. Usłyszeli parę historii ludzi dzielących się wiarą. I sama muzyka, no może nie w 100 proc., ale przynajmniej niektóre kawałki wpadły im w ucho i w serce. Najciekawszy był moment, w którym młodzież domagała się od muzyków słynnej „Barki”. Zespół zagrał, prawie cała sala śpiewała z nimi, wymachując świecącymi komórkami. Niektórzy mówili mi potem, że ze strony młodych był to żart, czy nawet kpina z opowieści o legendarnym już dla nich Janie Pawle. Nie wiem. Może jestem naiwny, ale dla mnie brzmiało to szczerze. W sumie nawet lekko się wzruszyłem myśląc o św. JP II, który tak bardzo walczył o wiarę młodzieży. Mimo niedociągnięć, całość była, w moim odczuciu, czymś pozytywnie zaskakującym. Dziękuję młodzieży, rodzicom oraz Adamowi Szewczykowi, gitarzyście, który był spiritus movens tej akcji. No i oczywiście Bogu dzięki!

ks. Tomasz Jaklewicz

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Liturgia

Linki

Facebook
Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach, siedziba: Katowice-Brynów, ul Przyklinga 12.