w Katowicach Brynowie

Wiadomości z życia parafii

Zmarł Pan Janek Rak - kondolencje Arcybiskupa Katowickiego

Kondolencje przesłane przez Arcybiskupa Katowickiego

Z wielkim smutkiem informujemy, że 26 sierpnia w Uroczystość NMP Częstochowskiej odszedł do Pana po wieczną nagrodę śp. Jan Rak, który przez 60 lat służył naszej wspólnocie parafialnej jako kościelny i kancelista.
Małżonce Halinie oraz córce z rodziną składamy serdeczne wyrazy współczucia i zapewniamy o modlitwie.

Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 30 sierpnia. Msza św. pogrzebowa w naszym kościele o godz. 11.00. Pan Jan zostanie pochowany na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie, a Światłość wiekuista niechaj Mu świeci, niech odpoczywa w pokoju wiecznym.

Amen.

Niedziela z misjonarzem

Ojciec Adam z Ugandy

W niedzielę 4 lipca w naszej parafii będzie gościł o. Adam Klag OFM Conv, franciszkanin, który duszpasterzuje w Ugandzie. Tam otrzymał lokalne imię Mutebi. Ojciec Adam podzieli się z nami swoim doświadczeniem misji.

Franciszkanie są obecni w Ugandzie od 2001 roku. Oprócz pracy duszpasterskiej prowadzą szkoły, dwa szpitale oraz narodowe sanktuarium świętych męczenników z Ugandy.  O. Adam jest proboszczem parafii w miejscowości Matugga, około 20 kilometrów od stolicy Kampali, gdzie dzięki zakonnikom powstał szpital im. dr Wandy Błeńskiej, której proces beatyfikacyjny został otwarty w zeszłym roku. –Chcemy działać nie tylko dla ducha, ale też dla ciała. Misjonarze zawsze tak robili i dalej robią – mówi o. Adam Klag „Mutebi”.

Średnia długość życia w Ugandzie to 50 lat. System ubezpieczeń społecznych jest słabo rozwinięty, a usługi medyczne są pełnopłatne. – Jeżeli kogoś nie stać na opłacenie szpitala i operacji, to umiera na przykład na zapalenie wyrostka robaczkowego. Kiedy pytam przed pogrzebem bliskich zmarłego, jaka była przyczyna śmierci, najczęściej odpowiadają, że zmarł z powodu gorączki – mówi o. Adam.

Misja w Ugandzie podlega prowincji krakowskiej św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.  W tym roku franciszkanie obchodzą 20-lecie swojej obecności pod równikiem. Niedawno ruszył tam nowicjat, w którym formację odbywają kandydaci z krajów Afryki Wschodniej. Więcej o franciszkanach w Ugandzie w ostatnim numerze Gościa Niedzielnego w artykule „Najpierw pozbyliśmy się węży'.

Krzysztof Błażyca

Pomóżmy Natalce

Zbiórka na windę

Kochani Parafianie, drodzy Przyjaciele i Znajomi!

Od wielu lat w naszych modlitwach pojawia się modlitwa o zdrowie dla Natalki, naszej ciężko chorej parafianki. Natalka ma już 14 lat. Czasem rodzice przywożą ją w wózku do kościoła. Obecnie potrzebna jest winda, która umożliwi dalszą opiekę nad Natalką. Wszystkie szczegóły są w opisie zbiórki. Prosimy o wsparcie, każdy grosz się liczy.

Link do zbiórki: https://helpuj.pl/zbiorki/winda-po-lepsze-zycie

Dwa filary Kościoła

Święci Piotr i Paweł

Przed nami piękna uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jak co roku będę wracać wspomnieniami do upalnej niedzieli 29 czerwca 1997 roku, gdy Boża Opatrzność pozwoliła mi przeżyć jedyny raz w życiu odpust ku czci tych wielkich Apostołów w Rzymie.

Byłam wtedy uczestniczką pielgrzymki zorganizowanej przez ks. Andrzeja Cubera głównie dla brynowskich nauczycieli. Przed południem braliśmy udział w odpustowej Eucharystii wewnątrz watykańskiej Bazyliki św. Piotra, którą sprawował sam Ojciec Święty – Jan Paweł II wraz z wieloma kardynałami i biskupami z całego świata. Zobaczyć na żywo w tym świętym miejscu Piotra naszych czasów rodem z Polski – było to nadzwyczaj radosne i niezwykłe uczucie! Szczególne wzruszenie ogarnęło mnie w czasie Komunii świętej, gdy dostrzegłam, że do naszego Papieża podchodzi Matka Teresa z Kalkuty. Było to – jak się później okazało – ich ostatnie spotkanie tu na ziemi, gdyż niedługo potem 5 września 1997 roku ta wspaniała Siostra odeszła po wieczną nagrodę do Pana. Pamiętam także prorocze słowa ks. Andrzeja: - Zobaczcie, widzimy dwóch Świętych jednocześnie! Po tej niezwykle uroczystej mszy świętej uczestniczyliśmy jeszcze – już na wypełnionym po brzegi Placu św. Piotra – w modlitwie Anioł Pański z Papieżem. Od tamtej niedzieli minęły 24 lata, ale wciąż żywe jest w moim sercu doświadczenie, które tam na Watykanie pozwoliło mi zobaczyć Kościół Powszechny jakby w „pigułce”. Kościół jako międzynarodową wspólnotę wiary. Po południu tego niezwykle upalnego dnia - uczestników naszej brynowskiej pielgrzymki czekała druga dawka odpustowych wzruszeń - tym razem w Bazylice św. Pawła „za murami”. Bardzo jestem Panu Bogu wdzięczna, że mogłam wtedy doświadczyć, jak bardzo ci dwaj Apostołowie wciąż żyją w tradycji Kościoła: św. Piotr jako pierwszy papież otwierający łańcuch sukcesji trwającej do dziś, a św. Paweł jako gorliwy misjonarz, ukazujący ustawiczną aktualność Tajemnicy Chrystusa. Obaj byli Jego wielkimi świadkami, dla Niego żyli i z Jego imieniem na ustach zginęli męczeńską śmiercią tego samego 67 roku. Od wieków są filarami Kościoła.

Święty Piotrze i Pawle – módlcie się za nami!

Krystyna Kajdan

Aktualności z Archidiecezji Katowickiej

Ofiara na parafię

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach, siedziba: Katowice-Brynów, ul Przyklinga 12.